RSS

Ilaçet dhe bimet mjekesore qe sherojne te gjitha semundjet

Për sëmundje të shumta në trupin e njeriut si p.sh., obeziteti, diabeti, sëmundjet e zemrës, forma të ndryshme tumorale, etj; shpesh si shkak kryesor kanë një regjim ushqimor dhe një ushqim të papërshtatshëm. Por jo vetëm kaq. Mjaft prej tyre mund të arrinin të parandaloheshin falë një ushqyerje të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Ndërkohë, shkenca ka arritur, falë studimeve të ndryshme, që të tregojë se mjekimi nëpërmjet ushqyerjes së përshtatshme (terapia mjekësore popullore) përmirëson cilësinë e jetës dhe kursen shpenzime për kujdesin mjekësor. Por çfarë është një ushqyerje e përshtatshme dhe e ekuilibruar?

Mund të merrni përgjigje për shumë nga pyetjet që çdokujt mund t’i lindin në jetën e përditshme, siç janë roli dhe funksioni i yndyrnave, proteinave, vitaminave, çfarë është një dietë e shëndetshme, dhe për shumë elemente të tjera të rëndësishme që përbëjnë atë që quhet një ushqyerje e shëndetshme. Dieta është mënyra e vetme për t’i lënë të pushojnë organet jetësore dhe për t’i ndihmuar ato të funksionojnë sa më mirë, duke shmangur problemet e ndryshme shëndetësore.

Është e nevojshme të mësohet një teknikë sa më e përshtatshme për një dietë efikase dhe pa rreziqe, si edhe “sekrete” të tjera për një shëndet të mirë. Cilat janë ushqimet që kurojnë aneminë, frutat e perimet e dobishme për organizmin. Ndërsa më poshtë, radhiten këshilla dhe receta me bimë e ushqime, të cilat janë të njohura për efektet e tyre kundër të gjitha sëmundjeve më të shpeshta që rrezikojnë organizmin e njeriut. Këto e shumë të tjera në një suplement prej pesë faqesh, një strategji e vërtetë për një jetë të shëndetshme.

Cilat bimë kurojnë aneminë, sëmundjet e zemrës. Një sërë recetash të mbështetura në mjekësinë moderne, por aq dhe në atë popullore, për të kuruar sëmundje të ndryshme që shfaqen në organizmin tonë. Këshillat më të fundit që japin mjekët për të shmangur sëmundjet e zemrës, stomakut, aparatit tretës, gripit. Si të luftoni kancerin, diabetin e shumë shqetësime të tjera me fruta dhe perime. Si të shmangni sëmundjet e ndryshme, cila është strategjia e duhur për një jetë të shëndetshme. Cilat janë recetat më të fundit të rekomanduara nga mjekët për të qenë të shëndetshëm. Gjithçka në numrin e sotëm në një suplement prej pesë faqesh, një strategji e vërtetë për një jetë të shëndetshme. Do të gjeni këshilla dhe receta për të luftuar çdo sëmundje që ju shqetëson.

Ilaçet Popullore kundër anemisë

Të sëmurët anemikë duhet të konsumojnë ushqime të pasura me hekur, si: mish, peshk, shpretkë, vezë, perime, fruta etj. Këtyre të sëmurëve u këshillohet përdorimi i frutave të freskëta, që përmbajnë vitamine C, e cila ndihmon në absorbimin ose marrjen e hekurit. Nëse pinë kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeinë, duhet t’i marrin dy orë para ose pas ushqimit, sepse vështirësojnë absorbimin e hekurit. Në numrin e këtij suplementi, janë përzgjedhur disa nga ushqimet bazë të cilat luftojnë sëmundjen e anemisë dhe ndihmojnë të gjithë pacientët kronikë të kësaj sëmundje ta ndjejnë sa më pak atë. Gjithçka përgatitet dhe konsumohet në kushtet e shtëpisë, pa shpenzime të mëdha financiare.

HURMA

Hurma duket të jetë edhe një nga frutat bazë, që ndihmon në eliminimin e sëmundjes. Për kurimin e anemisë në mjekësinë popullore  përdoren pothuajse të gjitha pjesët e bimës, frutat, gjethet, degët, rrënjët etj. Në vendet arabe është ushqim kryesor, i cili shuan urinë për shkak të përbërjes së celulozës. Hurmat kanë gjetur përdorim të mirë kundër anemisë. Edhe në vendin tonë, mjekët popullorë i kanë kthyer të gjitha kërkimet për sëmundjen e anemisë tek hurmat. Tezë kjo e cila hedh poshtë faktin e hurmat bëjnë mirë vetëm për gjëndrat tiroide. Pasi ato janë shumë të domosdoshme të konsumohen nga të gjithë ata që kanë probleme me gjakun e tyre, kryesisht mangësira si në rastin e anemikëve.

KAROTA

Karota është e pazëvendësueshme për shëndetin e njeriut. Lëngu ditor i karotës në sasi prej 50-150 gram është ilaç efikas te të sëmurët, që vuajnë nga anemia. Karota në periudhë rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Këshillohet që të gjithë ata persona që vuajnë nga anemia, të konsumojnë minimalisht 2 karota që qëruara çdo ditë, ndërkohë që në ushqimet e tyre nuk duhet të mungojë asnjëherë karotat. Vetëm përdorimi i përditshëm i karotave sjell eliminimin e problemeve me gjakun dhe ul riskun për sëmundje të tjera.

RREPA E KUQE

Nisur edhe nga vetë ngjyra kuptohet që rrepa e kuqe është ushqimi bazë për anemikët. Këtyre të sëmurëve u këshillohet pirja çdo ditë e 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke, apo të konsumohet sa më shpesh domatja. Nga ana tjetër këta pacientë kronikë, të çfarëdo grupmoshe që të jenë, duhet të marrin çdo ditë 10 – 15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20 – 25 ditë.  Injektimi i vitaminave, lëngjeve dhe sasive të gjakut nëpërmjet frutave dhe perimeve, sipas Mjekësisë Popullore duket të jetë edhe rroga më e mirë për rritjen e nivelit të gjakut në organizëm dhe mbi të gjitha normalizimin e sistemit organik.

GJETHE HITHRE

Një kurë e efektshme për të sëmundjen e gjakut është edhe ajo e përgatitur nga 250 gramë gjethe hithre, 10 gramë uthull dhe 10 gramë gjethe delli. Të gjitha këto vendosen në 1 litër ujë të ftohtë, ku qëndrojnë 12 orë. Pastaj zihen për 10 minuta, ëmbëlsohen sipas dëshirës me mjaltë dhe pastaj sërish mbyllen dhe qëndrojnë të mbyllura për 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjatë tërë ë ditës me lugën e kafesë. Kjo duhet të përsëritet disa herë në muaj dhe ndihmon në qarkullimin normal të gjakut si dhe rritjen e sasisë së tij në organizëm. Është një nga bazat kryesorë të Mjekisë Popullore.

LULESHTRYDHJA

Është bimë shumëvjeçare me shije të hidhur në të ëmbël. Në fitoterapi përdoren gjethet, rrënja dhe lulet. Gjethet e reja të kësaj bime janë mjaft të pasura me vitaminë C, me kripën natyrore, e cila bën pastrimin e gjakut. Në shumë vende përdoret si sallatë, sidomos për ata që vuajnë nga anemia. Luleshtrydhja përmban glikozidet e hidhura, insulinën, taninet, vitaminën B, C dhe provitaminën A, shumë minerale, ka përqindje të lartë të kripërave të kaliumit, sidomos në gjethe, karotenoide, proteinë, pektinën, holinën etj. Në rast se konsumatorët e kanë të vështirë në periudha të caktuara që të gjejnë luleshtrydhe në treg, atyre u këshillohet edhe përdorimi i lëngjeve të frutave që me luleshtrydhe por që nuk përmbajnë gaz.

FIKU

Është një frut, që përmban shumë karbohidrate, albuminë, yndyrë. Përdoret i freskët, i tharë dhe i përpunuar në produkte të ndryshme. Rekomandohet të përdoret nga personat e dobësuar, nga anemikët dhe nga ata që ndiejnë shumë të ftohtë, pasi i japin organizmit forcë dhe nxehtësi. Një tjetër mënyrë për kurimin e të sëmurëve me anemi është edhe pirja e tri lugëve kafeje në ditë nga masa e përftuar nga shalqiri, karafili, mastiku dhe sheqeri. Tre kokrra shalqiri mbushen me 50 gram karafil dhe 100 gram mastikë. Pasi piqen u hidhet sheqer. E gjithë masa e krijuar zihet derisa të mpikset mirë dhe pihet çdo ditë.

FARAT E  ZEZA

Fara e Zezë përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin. Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban fara e zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë. Por farat e zeza u bëjnë mirë edhe anemike. Kjo pasi fara përmban përafërsisht 38 për qind karbohidrate, 35 për qind vajra të ndryshëm, 21 për qind albumin dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shumë se njëqind substanca të ndryshme. Për t’u përmendur janë: vajrat acidike të pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.)

Bimët mjekësore që përdoren për mjekim

Aloa Vera

Për këtë bimë janë gjetur shkrime të ndryshme edhe nëpër papiruse, për të cilën thuhet se është bimë shumë e dobishme dhe nga ajo janë prodhuar tableta të vogla kundër infeksioneve të ndryshme.

Kopra

Foshnjave të posalindura iu jepet në formë çaji, për pengimin e dhembjeve dhe shtangimeve të cilat e përcjellin foshnjën në muajt e parë të lindjes. Me sukses përdoret edhe kundër kollit.

Trumëza

Është ekaspektorans i mirë dhe spazmolitik i lehtë. Ka edhe veprim bakteriologjik. Përdoret si bar për shërimin e organeve të tretjes, si edhe ndodhet si përbërës i shumë çajrave tjera.

Kamomili

Përdoret kundër dhembjeve dhe shtrëngimeve, inflamacioneve të lëkurës dhe mukozës së gojës, fytit, hundës, syve, po ashtu për rregullimin e tretjes së ushqimit, pastrimin e rrugëve urinare nga jashtë dhe brenda, kundër hemorroideve.

Mendra

Përdoret si spazmolitik (kundër ngërçeve dhe shtangimeve në lukth e organe tjera), pastaj për qetësimin e shtangieve të muskujve sidomos në organet e tretjes etj.

Lëngu i Kulfimës

Bima e kufilmës ose lulevathit është një prej bimëve më të njohura, që ndihmojnë në qarkullimin sa më të mirë të gjakut, dhe ndihmon në funksionimin e mirë të zemrës. Në rrahjet e shpejta të saj çaji ka dhënë rezultate shumë të mira. Mjekët këshillojnë pirjen e dy gotave çaji në ditë.

Kakaoja mbron nga sëmundjet e zemrës

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore. Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës.Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake. Për disa persona nuk ka shumë ndryshime nga një drogë. Kakaoja, mes të gjitha ushqimeve, është burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore. Të mos i ngatërrojmë me “flavanoli”-t e verës, të cilat mungojnë te kakaoja. Ato janë substanca intoksikuese, që gjenden në brendësi të saj, që mbrojnë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ndihmojnë në mbajtjen hapur të arterieve. Pak kakao mund t‘i japë një shtysë kujtesës. Kakaoja, si çaji dhe kafeja, përmban substanca të ngacmuese të cilat veprojnë mbi receptorët e sistemit nervor, duke rregulluar efektshmërinë e qelizave. “Flavanoli” nxit një pjesë të mirë të përgjigjeve të neuroneve, që është reagimi i parë në bazë të fenomeneve shumë të vështira të kujtesës dhe kuptimeve. Kakaoja përmban Flavan-3-ols, një përbërës i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Përbërësit e kakaos njihen si nga antioksidantët më të përqendruar dhe që ju mbrojnë realisht nga sëmundjet e zemrës dhe nga kanceri. Po ashtu, mos harroni edhe çokollatën e zezë, e cila ju mbron nga rreziku i vdekjes.

Kakao kuron:

1-Të mbron nga sëmundjet kardiovaskulare
2-Është antidepresive
3-Bën të mundur uljen e presionit të gjakut
4-Parandalon kancerin
5-Zhvillon kujtesën

Fiku

Të gjithë të dhënat e mjekësisë popullore arrijnë në të njëjtin përfundim. Fiku është i domosdoshëm për të vënë në punë aparatin tretës dhe i jep nxehtësi trupit. Për këtë arsye rekomandohet përdorimi i këtij fruti përgjatë gjithë kohën e sezonit të tij. Kryesisht tek personat që kanë probleme me gjakun, tek fëmijët, si dhe tek problematikët e stomakut.

Molla

Janë të padiskutueshme efektet pozitive të këtij fruti. Madje që në lashtësi është vënë re,domosdoshmëria e organizmit për mollët e kuqe dhe jeshile. Sipas Mjekisë Popullore ky frut pastron veshkat, shëron çrregullimet në aparatin tretës. Dhe përdorimi i mollës jeshile bën të mundur edhe rënien nga pasha, për të gjithë fanatikët e pamjes estetike.

Banania

Bën mirë për organin bazë të njeriut, zemrën, forcon muskujt dhe e çlodh trupin. Është e këshillueshme përdorimi i këtij fruti kryesisht në mëngjes, si dhe përdorimi i tij shoqëruar me qumësht. Nga ana tjetër në estetikë, banania përdoret për të relaksuar fytyrën, për t’i dhënë asaj ndriçim dhe elasticitet. Mjekësia Popullore e rekomandon për të gjitha grupmoshat.

Kajsia

Ky mund të quhet edhe si futi çudibërës, për Mjekësisë Popullore. Nëpërmjet konsumimit të kajsisë, trupi i njeriut përfton prodhimin e gjakut. Zbukuron lëkurën dhe bën mirë për flokët. Mbi të gjitha është e këshillueshme kryesisht për femrat, pasi mjekët e bimëve deklarojnë se përdorimi I kajsisë bën të mundur parandalimin e kancerit.

Vishnja

Është një frut i ëmbël në shije, shpesh mund të ngatërrohet edhe me qershinë. Por për ekspertët e Mjekisë Popullore ky frut është super i pasur me vitamina dhe mineralet bazë për organizmin e njeriut. Pikërisht për këtë arsye rekomandohet që ky frut të konsumohet nga të gjitha grupmoshat, veçanërisht fëmijët dhe të moshuarit.

Qitro

Është një frut me origjinë greke, në pamje të parë ngjan me portokallin, por ka një shije më të athët se agrumi tjetër i ngjashëm. Mjekësia Popullore tregon se ky lloj fruti, i cili e ka kohën e vet në vjeshtë, ndihmon veçanërisht në tretjen e ushqimit. Gjithashtu pakëson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhëmbëve, si dhe shëron ftohjen dhe bën të mundur stabilizimin e kolesterolin.

Portokalli

Shumë e përdorin kur janë të ftohur, ndërkohë që rekomandohet konsumimi i portokallëve edhe përpara se të na zërë sëmundja. Sipas të dhënave rezulton se portokalli jo vetëm bën të mundur parandalimin e ftohjes apo të gripit por edhe është një “aleat” shumë I mirë për të gjitha sëmundjet e zemrës dhe ndihmon qarkullimin e gjakut tek të sëmuret e paralizuar.

Mandarina

Duket të jetë një ndër agrumet më të preferuar të Grekëve të Lashtë, pasi vetë fruti është tepër i ëmbël dhe ka shumë lëng në përbërjen e tij. Madje shekuj më parë ekzistonte një teori, sipas së cilës mandarina ndihmon në  luftimin e infeksionit. Teori e cila mbështetet edhe në ditët e sotme, madje më të vjetrit e shtrydhin këtë frut dhe e vendosin në vendin që ka marrë infeksion.

Rrushi

I bardhë apo i kuq kjo nuk ka shumë rëndësi. Ajo çfarë na rekomandojnë mjekët popullorë është konsumimi i të paktën një çerek kilogrami rrush në ditë nga të gjithë personat, pavarësisht moshës. Rrushi pastron veshkat, ndihmon në eliminimin e gurëve të vegjël, pastron infeksionet në mëlçinë e zezë dhe stabilizon rrahjet e zemrës.

Pjepri

Për të gjithë ata persona të cilët vuajnë nga pagjumësia por që nuk kanë gjetur ende zgjidhje me medikamentet, apo rekomandimet e mjekëve specialist, kurat popullore japin siguri maksimale. Sipas tyre konsumimi i pjeprit largon pagjumësinë, si dhe bën mirë për kancerin e zorrëve dhe të lëkurës. Për këtë arsye pjepri rekomandohet të konsumohet në temperaturën normale, pa e future në frigorifer, pasi i humbasin vlerat.

Qershia

Duket e pabesueshme por është e vërtet. Qershitë bëjnë të mundur uljen e kolesterolit në trup. Madje ndryshe nga shumë fruta të tjera, për përdoruesit e qershive vjen edhe një lajm i mirë nga Mjekësia Popullore. Pasi ata mund të hanë sasi të mëdha qershisë dhe të mos shëndoshen, përkundrazi ky frut bën të mundur rënien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave në gjak.

Dardha

Është një ndër frutat që u rekomandohet të gjithë njerëzve që kanë probleme me zemrën. Pasi dardha me të gjitha përbërjet e veta bën të mundur forcimin e damarëve të zemrës si vendos ekuilibër mes presionit të ulët të gjakut. Pikërisht për këtë arsye, mjekët popullorë këshillojnë që dardhat të konsumohen çdo ditë nga njerëzit që kanë probleme me rrahjet e shpeshta të zemrës, si dhe ata që përjetojnë emocionet të forta.

Speci

Për Mjekësinë Popullore, ky perim duket të jetë një “fabrikë” mrekullish. Pasi konsumimi i shpeshtë i specit, rekomandohet një i pagatuar çdo ditë, bën shumë mirë për forcimin e flokëve dhe eviton rënien e tyre. Nga ana tjetër nëpërmjet specat mund të zgjidhin edhe problemet e atyre që i kanë thonjtë e dobët dhe nuk u rriten. Speci është një kurues total i lëkurës.

Brokoli

Preferohet të konsumohet i zier, dhe pa asnjë yndyrë. Brokoli, një ndër bimët jeshile më të përdorura në kuzhinën mesdhetare, për të Urtët Popullorë, veç të tjerash është edhe “medikamenti” bazë për pakësimin e rrezikut të kancerit të stomakut dhe të tubit të ushqimit. Nisur nga kjo, rekomandohet konsumimi i brokolit kryesisht nga gratë që kanë rrezikshmëri të lartë ndaj kancereve të ndryshme.

Llahanaja

Është një nga perimet më të veçanta që kohët e fundit, ka hyrë edhe në tregun tonë. Libra të tërë të Mjekësisë Popullore tregojnë se nëpërmjet kësaj bime, bëhet e mundur edhe pengimi i plakjes dhe rigjenerimi i lëkurës. Një arsye e mirë kjo për konsumimin të përditshëm, kryesisht për të gjithë ato femra që harxhojnë para pa fund në këmbim të rinisë së tyre.

Karota

Janë të njohura thuajse për të gjithë njerëzit veçantitë dhe të mirat e karotës. Përveçse u bën shumë mirë dhëmbëve dhe ndihmon në zbardhjen e tyre, karota i jep energji trupit të njeriut dhe bën të mundur stabilizimin e nivelit të kolesterolit në gjak. Nuk lihen mënjanë dhe vetitë e betakarotenit, aq shumë i këshillueshëm edhe nga mjekësia moderne, si një element bazë për jetëgjatësinë dhe funksionimin e mirë të gjitha organeve të njeriut.

Kastraveci

Jo më kot, që në epokën primitive, kohë kur ende nuk kishin dalë kremrat dhe produktet e paketuara të cilat ndihmonin në “zhdukjen” e syve të plakur, të enjtur dhe të rrudhur. Edhe në ditët e sotme, përdorimi i kastravecit, duket të ketë të njëjtat veti çudibërëse. Mjekësia Popullore vërteton se ky produkt bën të numri në rinimin e muskujve të lëkurës, si dhe i jep elasticitet qelizave.

Hudhra

Hudhra është pa diskutim me vlera të jashtëzakonshme. Sipas mjekëve përdorimi i saj bën të mundur uljen e tensionit, ndalon mpiksjen e gjakut, bën mirë për zhdukjen e kancerit të stomakut dhe forcon qëndrueshmërinë e trupit. Për këto dhe shumë të tjera, rekomandohet përdorimi i hudhrës, nga të gjitha grupmoshat.

Ananasi

Ananasi është fruti që ndihmon në forcimin e kockave, në përmirësimin e gjendjes shëndetësore gjatë gripit, si dhe ndihmon në parandalimin e problemeve dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Edhe pse është pak e vështirë ta ndash frutin nga lëkura, rëndësia qëndron të përbërësit që ky frut përmban. Ananasi ka vlera të shumta për shëndetin e njeriut, sidomos për forcimin e kockave, pasi është një frut shumë i pasur me vitaminë C. Sidomos një ndikim të dobishëm, ky frut ka për të gjithë ata njerëz që kanë probleme me jashtëqitjen. Është e këshillueshme që fruti të jetë i freskët dhe kjo gjë dallohet tek gjethet e tij. Ato nuk duhet të jenë aspak të zverdhura, por në një jeshile sa më të errët. Më të mirët janë ananaset e kultivuar në Costa Rica, sepse përmbajnë më shumë vitamina, në krahasim me të vendeve te tjera.

Bananet

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë Cerebrele, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnë kundër diarresë. Në qoftë se vuani nga tensioni i lartë duhet të mendoni gjithmonë, për frutin tropikal të Bananes. Dielli është ai që ngre tensionin, ndërsa banania bën të kundërtën e tij. Studimet kanë treguar se banania është frut shumë i pasur me Kalium, dhe si e tillë ajo ndihmon në uljen e rrezikut të hemorragjisë Cerebrale. Banania është burim kaliumi, një frut i tillë ka 396 miligram ose 11 për qind të mineraleve të nevojshme të një dite. “y deri tre banane ne dite janë optimale”, thotë Biofisikanti David Young. Nëpërmjet këtij fruti ndodh ulja e ndjeshme, që shkakton kundër aciditetit të lartë në stomak. Banania mbron stomakun, pasi arrin të bllokojë bakteret që mund të jenë aktive në të.

Dardha

Dardhat njihen për efektet e tyre pozitive në forcimin e kockave. Ato ulin sasinë e yndyrnave në gjak,ndihmojnë në tretjen e ushqimit, si dhe luftojnë infeksionet e ndryshme. Në çështjen e shëndetit edhe dardha do të vendosej krahas mollës dhe portokallit. Por fruti jeshil, ka dhe diçka të përbashkët me fasulen, pasi ka një përmbajtje shumë të dobishme për uljen e kolosterolit në gjak. Dhe siç e shpjegon dhe Dr.Mary Ellen Camire, kjo është diçka e rrallë te frutat. Gjithashtu, dardhat përmbajnë një mineral shumë të domosdoshëm për forcimin e kockave, duke ndihmuar kështu, kundër osteoporozës, që shkaktohet si rrjedhim i mungesës së këtij minerali, të gjendur te dardha.  Ky frut është i dobishëm dhe për trurin. Dardha para ngrënies ashtu si molla nuk duhet qëruar, pasi shumë vitamina ndodhen në lëkurën e saj.

Peshku

Vlerat e peshkut janë të padiskutueshme. Ato ulin rrezikshmërinë e sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu, mjaft vlera ka për ata që pinë duhanin, pasi bën pastrimin e infeksioneve në laring. Një vlerë të madhe ka vaji i Peshkut, i cili është i pasur me omega 3, shumë i nevojshëm për organizmin. Eskimezet janë njerëzit që përdorin peshkun më shumë nga çdo popull në botë dhe sëmundjet e zemrës për ta janë pothuajse të panjohura. Sipas studiuesve Omega 3, që përmban peshku ka ndikimin më pozitiv në organizmin e njeriut. Përdorimi i shpeshtë i peshkut është shumë me vlera për njerëzit që kanë vështirësi frymëmarrjeje, për ata që vuajnë nga azma, ose për përdoruesit e rregullt të duhanit. Peshkun rekomandohet ta përdorim patjetër çdo javë, mbase dhe dy herë në javë.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është shumë i dobishëm për zemrën dhe ndikon në mirëfunksionimin e saj. Ky vaj ndikon në uljen e sasisë së kolesterolit në gjak, si dhe ul rrezikun e shfaqjes së kancerit te femrat. Të gjitha llojet e yndyrnave, si gjalpi,margarina dhe vajrat përmbajnë kalori të shumta, por që nga organizmi i njeriut perceptohen në mënyra të ndryshme. Greket e duan dhe janë përdoruesit e parë të vajit të ullirit dhe përdorin shumë pak gjalpin dhe margarinën. Vaji i ullirit është quajtur ndryshe nga mjekësia “Shoku më i mirë për gruan”, pasi luan një ndikim shumë pozitiv në mbrojtjen nga kanceri i gjirit. Përmbajtja kryesore në vajin e ullirit është Vitamina E, e cila ka vetinë e rigjenerimit. Në përgjithësi vaji i ullirit, rron gjatë, si dhe duhet të mbahet në ambiente të freskëta dhe të thata, të mbrojtura nga drita.

Qumështi

Qumështi është një ndër komponentët më të rëndësishme në një dietë të shëndetshme. Në të gjenden përbërës të Çilët luajnë rol të rëndësishëm në forcimin e kockave, ulin tensionin e gjakut, si dhe nivelin e lartë të kolesterolit në gjak. Qumështi ndihmon edhe në uljen e rrezikut të prekjes nga paraliza të ndryshme. Me gjithë vlerat e mëdha që ka qumështi, përsëri i rekomandueshëm është përdorimi i qumështit me yndyrë të reduktuar. Një gotë qumësht përmban 10 për qind yndyrë. Në kohët e sotme ekziston mundësia e një qumështi me yndyrë të reduktuar. Qumështi është i dobishëm edhe për trurin. Në një studim të bërë u zbulua se personat që pinin një gjysmë litri qumësht në ditë kishin 50 për qind rezistencë më të fortë kundrejt trombozës. Në uljen e tensionit dhe kolosterolit ndikon përmbajtja e kalciumit të gjendur te qumështi. Këshillohet të paktën një gotë qumësht në ditë.

Kosi

Nëse dikush do t´iu ofronte një luge me mikroorganizma të gjallë për të ngrënë, natyrisht që gjithkush s´do të pranonte. Por çfarë do të bënit nëse kjo gjë do të sillte të mira në shëndetin tuaj? Miliona njerëz e bëjnë këtë gjë duke ngrënë, organizma të vegjël të gjallë nëpërmjet kosit. Sipas studiuesve janë pikërisht këta mikroorganizma që forcojnë imunitetin e njeriut. Ata mbrojnë nga infeksionet. Kosi është një burim ideal i kalciumit. Një e mirë e madhe e kosit është efekti kundër mykut në trupin e njeriut. Kjo gjë ndodh kryesisht tek femrat. Po ashtu kosi ka efekte kuruese edhe për ulçerën e stomakut dhe këto efekte i kryen njësoj si antibiotikët. Kosi duhet të përdoret i ftohtë. Kosi i freskët përmban 100 milionë baktere për gram, ndaj rekomandohet përdorimi sa më i freskët i tij.

Misri

Misri vazhdon të jetë numri një për të mbajtur konstante nivelin e kolosterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm grafikun e yndyrës në gjak. Ai luan rol në prodhimin e energjisë trupore te njeriu. Në jug të Dakotës në ShBA, popullsia që prej vitit 1892 feston një festë me emrin “Festa e Misrit” ku njerëzit dekorojnë gjithçka me misër. Misri është një burim i vërtetë proteinash dhe vitaminash. Në një studim të bërë me meshkuj të cilët kishin kolosterol të lartë, pas një trajtimi me produkte misri, si dhe me ushqime të varfra në yndyre, u arrit në rezultate mjaft të kënaqshme. Misri gjithashtu është burim energjie. Ai përmban një lloj vitamine B (Thiaminë) që është e domosdoshme për njeriun.Në vendin tonë një përdorim të veçantë ka zënë “Buka e misrit” dhe gjithmonë është rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.

Birra

“Paradoksi francez” apo më mirë efektet pozitive të alkoolit të marrë në doza të vogla, që do të ishin shkatërruese në doza të mëdha, është mbështetur së fundmi edhe nga mjekësia, jo vetëm për verën por edhe për pijet e tjera alkoolike si birra. Përveç kësaj, sinteza e studimeve dhjetëvjeçare ka treguar se e pirë në mënyrë të rregullt e të moderuar, birra ndihmon në parandalimin e një sërë sëmundjesh koronare apo kardiovaskulare, në sajë të vitaminave të grupit B, B6, B12; në uljen e nivelit të kolesterolit, në sajë të fibrave të mureve të qelizave të elbit, etj. Një tjetër efekt pozitiv i birrës është pikërisht veprimi antioksidant i maltos dhe ai parandalues i osteoporozës. Pra, mbron më mirë se aspirina. Nëse e pirë në mënyrë të moderuar nënkupton deri në 2 gota në ditë nga 20Çl secila, në mënyrë të rregullt nënkupton pirjen e birrës gjatë vakteve dhe aplikimin e kësaj doze çdo ditë.

Mjalti

Mjalti ka aftësi kuruese për vetë vitaminën B që përmban. Mjalti përmban veti dezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës. Sipas studimit të Dr.Molan mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh. Përveç shërimit të jashtëm mjalti ka dhe veti kuruese të brendshme, si në qetësimin e stomakut. Kështu për këta paciente do ishte e rekomandueshme 4 lugë çaji mjaltë në ditë. Një rol të rëndësishëm mjalti luan kundër diarresë, sidomos për fëmijët e vegjël, pasi është një metode, mjaft e mirë kuruese brenda një ushqimi. Mjalti në këtë rast, lufton bakteret dyfish më shpejt, se sa një tretje sheqeri. Gjithashtu, mjalti ndihmon edhe në rastin e problemeve me jashtëqitjen. Kujdes duhet treguar në përdorimin e mjaltit nga foshnjat. Në ndryshim nga fëmijët e vegjël dhe të rriturit, foshnjat nuk mund të përballojnë tretjen në mënyrë optimale të tij. Mjalti ka përmbajtje shumë të lartë sheqeri, 300 gram sheqer mund të krahasohen me 250 gram mjaltë.

5 të mirat e rrepave

Rrepat janë rrënjë me ngjyrë të kuqe. Ato kanë shije të ëmbël dhe janë shumë ushqyese dhe vitaminoze, pothuajse më tepër se çdo perime tjetër. Veçanërisht e shijshme është pjesa afër me lëkurën mbuluese të rrepës. Efektet e rrepës janë të ngjashme me ato të spinaqit dhe të dyja këto bimë janë të nevojshme e të dobishme për organizmin. Rrepat përmbajnë folat dhe betainë, dy lëndë ushqyese të cilat ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të gjakut, rindërtojnë arteriet e dëmtuara, zvogëlojnë rrezikun për sëmundjet e zemrës, etj. Mjekësia Popullore vë theksin tek domosdoshmëria e kësaj perimeje, madje këshillohet të gjithë amvisat që të përdorin sa më shumë të jetë e mundur në menynë e tyre rrepën e kuqe. Është e domosdoshme mësimi i fëmijëve që në vegjëli me shijen e rrepave.

1-Zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës
2-Rindërtojnë arteriet
3-Ruajnë nivelin e gjakut
4-Ndihmojnë anemikët
5-Përmbajnë vitamina të ndryshme

5 mënyrat e konsumimit të lakrës

Jo pak por 22 kalori mund të përftojë gjithsecili nga ne nëse konsumon qoftë edhe 30 gramë lakër të gatuar. Mjekësia Popullore ne Evropë, Azi, kohët e fundit edhe në Amerikë, tregon se ky është një nga bimët më çudibërëse dhe më të domosdoshme, kjo edhe për numrin e kalorive që përmban. Lakra përmban përbërës të cilët stimulojnë prodhimin e enzimave në organizëm, të cilat realizojnë prodhimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë rrezikun e kancerit. Lakra mund të hahet ashtu siç është e freskët, mund të gatuhet duke u zierë me kujdes apo të merret gjatë ngrënies së produkteve në fast-food-e.  Nuk është i këshillueshëm përdorimi i tepërt i lakrës turshi.

1-Përmban 22 kalori
2-Stimulon enzimat në organizëm
3-Reduktojnë rrezikun e kancerit
4-Rekomandohet lakra e zier
5-Nuk këshillohet në turshi

Gujava

Gujava është një frut tropikal, pak i njohur në vendin tonë, por që ka filluar të zërë vend në tryezën e shumë vendeve evropiane. Ajo ka shije të ëmbël, por edhe pak të athët, për vetë sasinë e pakët të acideve trupore që përmban. Gujava përmban sasi të larta likopeni, një antioksidant i cili lufton kancerin e prostatës. Ky frut tropikal, si asnjë prodhim tjetër bimor përfshin në përbërjen e tij edhe përbërësit e domates dhe të limonit. Në fakt 1 gotë lëng nga fruti gujava përmban 688 mg potasium, një sasi që mund të gjendej te një banane. Të urtët kinezë, këshillojnë që të gjithë njerëzit, veçanërisht meshkujt të konsumojnë këtë frut, pasi thuhet që meshkujt nuk dinë t’i zgjedhin ushqimet e tyre dhe të hanë më shumë yndyrna, duke lënë mënjanë ushqimet vitaminoze.

1-Përmban 688 potasium
2-Në përbërjen e tij ka domate dhe limon
3-Një gotë lëng nga ky frut, e barabartë me një banane
4-Përmban sasi të vogël acidesh

5-Shmang kancerit e prostatës

Lakra zvicerane

Bashkë me të gjitha llojet e tjera të bimëve jeshile të shitura në tregun e zarzavateve, në tregun evropian dallohet edhe një lloj tjetër bime jeshile, në formën e gjethes së lakrës. Kjo gjethe përmban lëndë të nevojshme për mirëfunksionimin e shëndetit. Në të gjenden përbërës të ndryshëm ushqimorë, ndër ta edhe betakaroteni. Në lakrën zvicerane gjenden kimikate të cilat mbrojnë retinën e syrit, si dhe përmban pigmente që akumulohen dhe shfaqen në retinën e syrit.

1-Ka formën e gjethes së lakrës
2-Përmban lëndë të nevojshme për organizmin
3-Në të gjenden përbërës të ndryshëm ushqimorë
4-Përmban betakaroteni
5-Përmban kimikate që mbrojnë retinën e syrit

Kanella

Kanella është një nga aromat dhe erëzat më të vjetra të njohura në botë, e cila njihej për ndihmën që jepte te burrat që kishin probleme me stomakun, vetëm nëse përzihej me sheqer. Kanella ndihmon në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak, nivelet e larta të të cilit përbëjnë rrezik për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës. Sipas studimeve, u zbulua se nëse të sëmurët me diabet tipi-2 konsumojnë kanellë për 6 javë, jo vetëm ulin nivelin e sheqerit në gjak, por edhe LDL, kolesterolin e keq.

1-Ndihmon meshkujt për problemet me stomakun
2-Ndihmon në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak
3-Ndihmon në sëmundjet e zemrës
4-Të sëmurët me diabet duhet të konsumojnë kanellë për 6 javë
5-Ul nivelin e sheqerit në gjak dhe kolesterolin e keq

Purslana

Edhe pse për FDA, Agjencinë e Kontrollit të Ushqimeve në botë, kjo bimë përbën një bar të keq, një lloj droge, në shumë vende të tjera përfshirë Meksikën, Kinën dhe Greqinë, kjo bimë barishtore është shumë e njohur dhe e përdorur. Purslana përmban Omega-3, një përbërës i cili është shumë i dobishëm për sëmundjet e zemrës. Shkencëtarët shprehen se në të përmbahet 10 deri në 20 herë më shumë edhe melatonina, një antioksidant i cili parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene.

1-Bimë barishtore shumë e njohur dhe e përdorur
2-Purslana përmban Omega-3
3-E dobishme për sëmundjet e zemrës
4-Ajo përmban 10 deri në 20 herë më shumë melatonina
5-Parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene

Shega

Lëngu i shegës është pija më e preferuar për dekada të tëra, në vendet e Mesdheut Lindor dhe tani ka filluar të jetë edhe shumë e kërkuar në Amerikë. Disa shkencëtarë izraelitë kanë zbuluar se burrat që pinë një gotë me lëng shege në ditë, jo vetëm mbrohen nga kanceri i prostatës, por edhe rregullojnë sistemin e tyre sistolik, punën e zemrës dhe presionin e gjakut. Katër gota me një lëng të tillë do të plotësonin 50 për qind të nevojave tuaja ditore për Vitaminën C. Kështu ajo ndihmon jo vetëm në shumë procese trupore, por shton edhe rezervat e vitaminave në organizëm.

1-Mbron nga kanceri i prostatës
2-Rregullojnë sistemin sistolik
3-Rregullojnë punën e zemrës dhe presionin e gjakut
4-Përmban vitaminën C
5-Shton rezervat e vitaminave në organizëm

Farat e frutave

Farat e disa frutave në mjaft raste janë jo vetëm ngacmuese, por edhe të kujtojnë shijen e frutit nga janë marrë. Edhe pse frutat nuk mund t’i mbijetojnë kohës, me farat e tyre nuk ndodh e njëjta gjë e tillë, sidomos kur ato përpunohen dhe konservohen. Të tilla janë farat e kajsisë, bajamet, frutat e ndryshme të thata, etj. Këto fara dhe fruta të thata përmbajnë antioksidantë të cilat reduktojnë nivelin e insulinës rezistente në gjak e cila mund të jetë faktor rreziku për shfaqjen e diabetit.

1-Farat i mbijetojnë kohës
2-Ato mund të përpunohen dhe konservohen
3-Përmbajnë antioksidantë
4-Reduktojnë nivelin e insulinës rezistente
5-Parandalojnë shfaqjen e diabetit

Kumbulla e thatë

Pse janë të shëndetshme? Kumbullat e thara përmbajnë sasi të larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik, antioksidantë që janë veçanërisht efektivë në luftën kundër “radikalit superoksid anion”. Ky radikal i keq shkakton dëmtime strukturale për qelizat dhe dëmtim i tillë mendohet të jetë shkaktari kryesor i kancerit. Si t’i hani? Si një meze. Mbështillni një copë të hollë proshute rreth kumbullës së tharë dhe ngulni një kunj dhëmbësh. Piqeni për disa minuta në furrë derisa kumbulla të jetë e butë dhe proshuta e tharë.

1-Përmbajnë sasi të larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik
2-Janë efektivë kundër “radikalit superoksid anion”
3-Luftojnë kancerin
4-Rigjeneron qelizat e dëmtuara
5-I reziston kohës

Fara kungulli

Këto produkte që hidhen poshtë nga kungulli janë pjesa më e ushqyeshme e tij. Pse janë të shëndetshme? Kapërdimi i farave të kungullit është mënyra më e thjeshtë për të konsumuar magnez. Shkencëtarët francezë kanë zbuluar se meshkujt me nivele të larta magneziumi në gjak janë 40 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja e hershme se sa ata me nivele të ulëta. Mesatarisht, meshkujt konsumojnë 353 mg nga minerali në ditë, ndërsa sasia e rekomandueshme është 420 mg. Si t’i hani? Të plota, me gjithë lëvozhgë. Lëvorja ju siguron fibër.

1-Përmbajnë magnez
2-Shmangin vdekjen e hershme
3-Lëvorja e tyre ju siguron fibrën
4-Është mirë të hahen me gjithë lëvore
5-Janë të shëndetshme për zemrë

Advertisements
 
 

mjekimin e reumatizmit

Per mjekimin e reumatizmit

113- 300-400 grame fruta kilikaze fergohen ne vaj ulliri derisa te marre formen e nje llape me te cilen kur eshte akoma e vaket, mbeshtillet zona e dhimbshme. Ky proces behet 3-4 here ne ore.

114- Nje ose dy grushte me frula de’llinje te kuqe shtypen derisa te behet llape, e cila vendoset ne vendin qe ka dhembje dhe lihet disa ore.

115- Nje cope rrenje arre 10-15 centimetra e gjate e porsa nxjerre nga toka, pastrohet dhe pritet ne gikla, hidhet ne nje shishe qe mbushet me nje liter vaj ulliri. Shishja mbyllet dhe mbulohet me balte. Kjo pergatitje behet ne vjeshte dhe shishja hapet ne pranvere. Kullohet dhe lengu perdoret per ferkimin e vendeve te dhimbshme.

116- Qe ne kohe te lashta populli i Elbasanit ka shfrytezuar ujerat termale te Llixhave. Zakonisht behet 1-2 banja ne dite ne ujin e llixhave per 5-15 minuta ne 15-39 dite rresht nje ose dy here ne vit.

 
 

Ne pezmatimin e veshkave

82- Duhen 4-5 luge kafeje bishtkali te grimcuara hidhen ne nje liter uje te porsavaluar zihen 10 minuta. Ena lihet e mbuluar derisa te vaket, pastaj kullohet. Pihet gjate dites ne vend te ujit e gjithe sasia. Kura vazhdon 21 dite.

83- Nje dore e plote me kallinj delli te grumbulluara ne lulezim dhe te thara ne hije, hidhen ne 3 litra uje te ftohte dhe zihet sa te mbetet deri ne 2 litra leng. Ena lihet e mbuluar derisa te ftohet dhe kullohet me nape. Po keshtu ne tenxhere tjeter merret nje dore e mbushur me bime te plote, domethene rrenja dhe pjesa mbitokesore (e pungaces hidhet ne 3 litra uje te ftohte dhe zihet derisa te mbetet deri ne 2 litra leng. Ena lihet e mbuluar ne qetesi derisa te ftohet, pastaj kullohet. Mjekuesi popullor Din Bicoku per pergatitjen e lengut per mjekim, qe perbehet nga perzierja e dy lengjeve te mesiperme, e perdor mbi bazen e fletes se analizave se urines dhe kryesisht numrit te leukociteve dhe te nivelit te alburnines. Kur ka infeksion te rende ne perzierjen e lengjeve hidhet 3 ose 4 pjese leng gjethe delli dite nje pjese leng te pungaçes. Kur ka infeksion te paket vetem ose te shoqeruar me çrregullime te urinimit dhe per mjekimin e gureve te veshkave dhe te ashtit ne shishet e lengut per mjekim hidhet 2-4 pjese leng te bimes se pungaçes dhe nje pjese leng gjethe delli. Lengu i pergatitur ne keto semundje per te rriturit pihet nga nje gote (150 mililitra) para ose pas ngrenies 3 here ne dite. Per te vegjlit nga nje filxhan (50 mililitra) para ose pas ngrenies tre here ne dite. Kura zgjat 5-7 dite ose derisa te mbarohen 2-3 litra leng. Ne rast nevoje mund te perdoret deri ne sherim.

84- Perzihen ne pjese ose pesha te barabarta mustaqe misri, bishta qershie dhe gjethe meshtekne, 3-4 luge gjelle nga kjo perzierje hidhen ne nje liter uje dhe zihen 1 min. Ena lihet e mbuluar sa te ftohet, pastaj kullohet. Lengut i hidhet nje maje luge sode buke, perzihet dhe lihet ne qetesi 15 minuta, pastaj embelsohet me mjalte. Pihet para ngrenies 2 filxhane 3 here ne dite per 3-9 jave rresht.

85-3 luge gjelle gjethe te gjethe dellit hidhen ne nje liter uje dhe zihen per 3 minuta. Pasi ftohet hidhet ne shishe qelqi. Pihet nje gote 3 here ne dite.

86- 35 fije zhuge te grumbulluara ne porsa lulezim hidhen ne 2 litra uje dhe zihen derisa te ngelet gjysma e sasise. Ena lihet e mbuluar sa (e ftohet, pastaj kullohet. Pihet gjate dites ne vend te ujit ose me sakte si mjekim pihen 3-5 gota gjate dites. Kura vazhdon 21 dite. Ky mjekim vlen per infeksion te veshkave, per nxjerrjen e gureve te veshkave, per albuminuri e azotemi.

87- Nje kg rrenje te pastruara, te thara e te therrmuara te kulmuthit hidhen ne 5 litra uje dhe zihen 10 minuta. Ena lihet e mbuluar 20-30 minuta, pastaj kullohet. Pihet ne vend te ujit ose 3-5 gota uji gjate dites per 21 dite rresht.

88- Perzihen ne pjese te barabarta rrenje, gjethe e lule te cikores dhe tre luge gjelle nga ky bimor hidhen ne nje liter uje dhe zihen 3-4 minuta. Ena lihet e mbuluar sa te ftohet lengu, pastaj kullohet. Pihet 2 filxhane 3 here ne dite ose nje luge gjelle disa here ne dite.

89- 10 luge gjelle kashte e tersheres se grire imet hidhet ne nje liter uje dhe zihet 3 min. Ena mbuluar sa te ftohet, pastaj kullohet. Pihet filxhan disa here gjate dites.

90- Nje kilogram berthama bostani (pjepri) hidhet ne 5 litra uje dhe zihet derisa lengu te arrije ne 3 litra, domethene pak me teper sesa gjysma e vellimit fillestar. Ena lihet e mbuluar sa te vaket, pastaj kullohet dhe hidhet ne shishe. Pihet nje filxhan 3 here ne dite per 2-3 muaj rresht.

91- 3 luge gjelle te bimores se perbere nga pjese te barabarta bime te qeses se bariut dhe mustaqe misri hidhen ne nje liter uje te porsavaluar dhe ena lihet e mbuluar 2 ore. Kullohet dhe lengu hidhet ne shishe qelqi. Pihet gjate dites ne vend te ujit gjysma ose e gjithe sasia.

92-Pergatiten veç e veç 5 lengje te ndryshme si vijon: 1 – Nje dore majdanoz hidhet ne 6-7 gota uje dhe zihet 5 minuta. Ena lihet e mbuluar 10 minuta pastaj kullohet.

2-    Nje dore me kallinj gjethe delli hidhet ne 6 gota uje
dhe zihet 5 minuta. Ena lihet e mbuluar 10 minuta
pastaj kullohet.
3-    Nje dore fierguri te grimcuar hidhet ne 6 gota uje
dhe zihet 5 minuta. Ena lihet e mbuluar 10 minuta
pastaj kullohet.
4-    Nje dore gjethe fiku te eger me 2 kokrra molle te
perziera bashke te grimcuara hidhen ne 6 gota uje
dhe zihet 5 minuta. Ena lihet e mbuluar 10 minuta
pastaj kullohet.
5-    50 kokrra fara gjembaçi hidhen ne 1-1.5 litra uje
dhe zihen derisa te mbetet gjysma e sasise. Ena lihet
e mbuluar 2 ore pastaj kullohet. Nga te pese lengjet
perzihen sasi te barabarta dhe pihet 2-3 gota ne dite.

93- Disa plendesa pule te pastruara me uje te ngrohte iu hiqet cipa mukoze, qe thahet dhe behet pluhur i cili hidhet ne kapsula. Pihet nje kapsule tri here ne dite derisa te dalin guret.

94- 2 luge gjelle te bimorit te perbere nga pjese te barabarta bishta qershie, gjethe delli, mustaqe misri e bishtkali hidhen ne nje liter uje dhe zihen 15 minuta. Ena lihet mbuluar 10 minuta pastaj kullohet. Pihet nje gote 2-3 here ne dite

95- Gjysme filxhani me leng limoni perzihet me gjysme filxhani vaj misri çdo mengjes dhe pihen esell perdite deri ne sherim.

96- Nje kilogram vaj ulliri pa aciditet, nje kilogram raki rrushi 18 grade dhe nje kilogram mjalte perzihen sa te formohet nja mase e njetrajtshme. Hahet ne mengjes esell 2-3 luge gjelle derisa te dalin te gjithe guret e rera.

Ne gure dhe rere ne fshikezen e urines dhe ureteren

97- 2 luge gjelle berthama qershie te eger te therrmuara ne havan hidhen ne 100 mililitra alkool 96 grade. Shishja mbyllet mire dhe lihet ne vend te ngrohte ne hije, duke u tundur 2-3 here ne dite, per 10 dite rresht. Pastaj kullohet dhe lengu embelsohet. Pihet 6-10 pika, perzier me pak uje, 3 here ne dite.

98- 5 luge gjelle fara bostani te shtypura ne havan hidhen ne nje liter uje dhe zihen 3 minuta. Ena lihet e mbuluar derisa te ftohet pastaj kullohet. Pihet nje filxhan 4 here ne dite per 3-4 jave rresht.

99- Dy duar me fara liri hidhen ne nje liter uje te porsavaluar dhe ena lihet e mbuluar per 2 ore, pastaj kullohet. Pihet çdo 2 ore nga 100 mililitra per 5 here gjate dites. çdo 2 dite pergatiti leng i ri.

 
 

Semundja e Stomakut

Ne semundjet e stomakut

53- Merren 3-4 luge gjelle te bimores se perbere nga nje luge kafeja bime pelini e thate, 3 luge gjelle mijefleteshi i thate, 2 luge gjelle lule balsam dhe nje luge gjelle nenexhik, hidhen ne nje liter uje dhe zihen 3 minuta. Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta pastaj kullohet. Lengut i shtohen 3-4 luge gjelle mjalte dhe lengu i 1-2 limoneve. Pihet zakonisht i vaket gjysme ore para ngrenies nga nje filxhan 2-3 here ne dite. Kura vazhdon 4-6 muaj.

54- 3-5 luge gjelle te bimores se perbere nga pjese te barabarta lekurash portokalli te thata te grimcuara, mijefletesh dhe lule kamomili hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 15-20 minuta pastaj kullohet. Pihet para ngrenies dy filxhane 3 here ne dite.

55- Nga qepa e grire ne makine mishi grumbullohet 100 gram leng, i cili perzihet me 200 mililitra raki rrushi. Pihen 15 pika te hedhura ne nje luge me mjalte 3 here ne dite per 2 muaj rresht.

56- Pergatitet perzierja; nje luge gjelle bime pelini e thate, 3 luge gjelle gjethe nenexhiku, 6 luge gjelle mijefleteshi dhe 3 luge gjelle lule me bisqe te lulebasamt. Perzierja shtypet ne havan dhe pluhuri sitet. Nga kjo bimore 5 luge gjelle hidhen ne tenxhere me uje te porsavaluar qe lihet e mbuluar 15 minuta. Pastaj kullohet me nape dhe embelsohet me 4-5 luge mjalte dhe i hidhet lengu i nje limoni. Pihet para ngrenies nje filxhan 3 here ne dites.

57- Birnori i perbere nga 2 luge gjelle gjethe dafine te grimcuara dhe 4 luge gjelle lekura portokalli te thata e te grimcuara hidhet ne nje liter uje dhe zihet 10 minuta. Ena lihet e mbuluar 15-20 minuta, pastaj kullohet dhe lengut i hidhet 5-6 luge mjalte. Pihet pas ngrenies nje filxhan tri here ne dite. Ky mjekim eshte i vlefshem ne urth

58- Dy grushte tershere e grimcuar e perzier me 1 dy luge gjelle mjalte hidhet ne 1,5 liter uje dhe zihet 40 minuta. Ena lihet e mbuluar sa te vaket, pastaj kullohet. Pihet nje filxhan disa here ne dite.

59- Gjate muaji qershor merret permbajtja e thelbit te arrave, qe eshte akoma i bardhe si qumesht i 30 kokrrave arra, grimcohet dhe hidhet ne shishe qelqi nje litroshe qe mbushet me raki rrushi ose kumbulle. Shishja lihet ne diell 20-30 dite pastaj kullohet. Pihet nje luge gjelle ne dhimbjet e padurueshme te barkut me ngerçe.

60- Pese luge gjelle te bimores se perbere nga pjese te barabarta rrenje kallami, lule kamomili, lule bar ethesh dhe gjethe sefergjen deri hidhen ne 1 -1,5 liter uje te porsa valuar. Ena lihet e mbuluar 15 minuta pastaj kullohet. Lengut i shtohen 4-5 luge mjalte dhe lengu i nje limoni. Pihet para ngrenies nje filxhan 3 here ne dite ne dhimbje stomaku.

61- Duhen 3-4 luge gjelle 16 bimores se grimcuar te barit te bletes te cilat hidhen ne nje liter uje te porsa valuar dhe ena lihet e mbuluar 10-20 minuta duke e tundur here pas here. Pastaj kullohet dhe embelsohet. Pihen 2-3 gota ne dite.

62- Merren 3-4 luge gjelle nenexhik hidhet ne nje liter uje te porsa valuar dhe ena lihet e mbuluar 5-10 minuta pastaj kullohet. Pihet nje gote 5-6 here ne dite.

63- Nje luge çaji nenexhik i copetuar vendoset
mbi nje cope leukoplasti dhe ngjitet mbi kerthiza ku mbahet disa ore derisa te ike dhimbja e barkut

64- Merren 10 gram spec djeges i thate e i grimcuar hidhet ne 100 mililitra alkool 60 grade. Ena lihet e mbyllur nje jave duke e tundur here pas here, pastaj kullohet. Pihet 20-30 pika 2-3 here ne dite, ne raste te (çrregullimit te brejtjes se ushqimit dhe anoreksi.
Ne kolit

65- 10 gr propolis i grimcuar hidhet ne 50 ml alkool 96 grade. Shishja e mbyllur lihet ne vend te ngrohte ne hije nje jave, duke e tundur here pas here, pastaj kullohet. Pihet 10 pika 3 here ne dite pas ngrenies derisa te mbarohet lengu.

66- 50 gr bar majaselli i grimcuar hidhet ne nje liter uje dhe zihet 1.5 ore, pastaj kullohet. Pihet nje filxhan 3 here ne dite

67- Nje kilogram presh i njome se bashku me bishta te lara pritet ne copa dhe grihet ne makine mishi. Pasi perzihet mire kullohet dhe lengu ruhet ne kavanoz qelqi ne vend te fresket ose ne frigorifer. Pihet nje luge gjelle ne mengjes esell per 15-30 dite rresht.

68- 5 luge çaji bar majaselli hidhen ne nje liter uje dhe lihet te zbutet 1 ore, pastaj zihet 2-3 min. Ena lihet ne qetesi e mbuluar per rreth nje ore, pastaj kullohet. Pihet nje filxhan tre here ne dite.

69- 3-4 luge gjelle lulebasani hidhen ne nje liter uje dhe zihet 4-5 min. Ena lihet e mbuluar sa te ftohet, pastaj kullohet. Pihet nje filxhan para ngrenies 2-3 here ne dite.

 
Leave a comment

Posted by on July 27, 2012 in Dhimbjen E Stomakut

 

Ne mjekimin e hipertensionit

47- Pese luge gjelle te bimores se perbere nga 4 luge gjelle mana toke pulli, 5 luge gjelle bar blete dhe 2 luge gjelle gjethe manaferre e nenexhik, hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta dhe pasi kullohet shtihet lengu i nje limoni. Pihet para ngrenies nje filxhan tri here ne dite.

48- Pese luge gjelle te bimores se perbere nga 4 luge gjelle bar ethesh, nje luge gjelle lule mellage dhe 3 luge gjelle nenexhik e lule shtermeni hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar per 10-15 minuta dhe pasi kullohet i shtohet pak leng limoni. Pihet para ngrenies nje filxhan 4 here ne dite.

49- Tre luge gjelle me gjetje e lule thundermishke hidhen ne nje liter uje dhe zihen 2-3 minuta. Ena lihet e mbuluar 20-30 minuta pastaj kullohet dhe embelsohet me mjalte ose sheqer. Pihet nje gote e madhe ose 300 mililitra para drekes ose darkes.

50- 250 mililitra qumesht i zier perzihet me nje veze te rrahur dhe me nje luge gjelle mjalte. Pihet i ngrohte çdo mengjes dhe çdo mbremje

51- Duhen 250 grame tershere e ciln zihet ne nje liter uje derisa kokrrat te shkrihen. Kullohet duke e shtrydhur, pastaj i shtohet lengu i nje limoni. Pihet pa u embelsuar nje filxhan tri here ne dite.

52. Gjate anemise çdo mengjes esell hahet 1 ose 2 molle te perziera me dy luge gjelle mjalte nje e kuqe veze e rrahur me disa pika konjak. Gjate dites hahet melçi e pjekur, mish qengji e keci, peshk, mish gjahu, mish rose, groshe, bizele, karota, speca, sallata bari, qumesht i plote, djathe, me gjalpe, hirre qumeshti, shume fruta, leng frutash, çaj nje gote birre dhe vere gjate ngrenies

 
Leave a comment

Posted by on July 27, 2012 in Skleroza

 

Ne mjekimin e hipertensionit

29-    Hudhra e qeruar. Ajo duhet te merret dite e pare te mjekimit nje thelb, te dyten 2 thelpinj e keshtu duke shtuar nga nje thelb derisa sa te plotesohen 4-5 kokrra hudhra, pastaj çdo dite duhet marre nje thelb hudhre me pak. Me mbarimin e ketij mjekimi behet nje jave pushim, pastaj vazhdon kura e dyte si me siper.

30-    Merren 600 gjethe ulliri, hidhen ne 4 litra uje zihen derisa te mbeten 2 litra leng. Ena lihet e mbuluar derisa te vaket, pastaj kullohet dhe embelsohet. Pihet nje gote ne mengjes esell dhe nje gote para gjumit. Ne raste te tensionit mjafte te larte pihen 3 gota ne dite. Kura vazhdon 25 dite dhe mund te perseritet pas nje pushimi 1-2 javor.

31-    Merren 0.5 kilogram gjedhet ulliri hidhen ne tre litra uje te sapovaluar. Ena lihet e mbuluar 1.5 ore dhe pastaj kullohet dhe lengu embelsohet. Pihet nje filxhan 4 here ne dite.

32-    Merren 60-70 gjethe ulliri hidhen ne nje liter uje dhe zihen sa te mbese rreth 600 mililitra. Ena lihet e mbuluar 5-6 minuta pastaj kullohet. Pihet nje filxhan 2 here ne dite esell dhe para gjumit per 15-25 dite rresht.

33-    Per hipertensionin dhe rastet e damllase (hemorragjise celeblare) duhet te vendosen 10-15 shushunjeza ne qafe. Ato qendroni te ngulitura 20-30 minuta dhe shkeputen atehere kur jane te fryra me gjak.

34-    Merren lule murrizi te bera pluhur dhe perzihen me pak sheqer, pihen gjysme luge kafe 2 here ne dite.

35-    Merren 5 luge gjelle lule murrizi te copetuar hidhen ne 0.5 liter alkool 96 grade. Shishja mbyllet dhe lihet 10 dite ne vend te ngrohta ne hije duke e perzihet here pas here pastaj kullohet. Pihen 20 pika leng te perzier me pak uje 2 here ne dite. Kur pacienti nuk ka gjume pihet 40 pika para gjumit.

36-    Merren 4 luge gjelle te bimores se perbera nga pjesa te barabarta veshtulle mijefleteshi lule murrizi e lule kamomili hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta, pastaj kullohet dhe i hidhet pak mjalte. Pihet i ngrohte para ngrenies nje filxhan 3 here ne dite ose disa gllenjka çdo 1-2 ore. Kura vazhdon 20 dite ne muaji per disa muaji rresht.

37-    Dy kokrra te medha hudhre ne nje liter uje dhe zihen per 10 minuta. Ena lihet e mbuluar sa te ftohet pastaj kullohet dhe lengut i shtohet lengu i 3-4 limoneve. Pihet nje filxhan çdo mengjes esell.

38-    Merren 10 luge gjelle mistri hidhen ne nje liter uje dhe lihet te zbutet per 2-3 ore, pihet nga nje filxhan here pas here deri ne 6 ose 7 filxhan gjate dites.

39-    Merren 5 luge gjelle me gjetje dhe rrenje majdanozi hidhen ne nje liter uje dhe vlohen per 8-10 minuta pastaj kullohen. Pihet nje filxhan 3 here ne dite.

40-    Merren 4-5 luge murrizi hidhen ne nje liter uje dhe lihen mbi stufe te ngrohen, por pa u vluar per 10-15 minuta, pastaj kullohet dhe i hidhet lengu dhe i hidhet lengu i gjysme kokrre limoni. Pihet nje filxhan ne darke para gjumit.

41- Nje limon pasi i hiqen berthamat dhe nje kokerr e madhe qepe grihen ne makine mishi. Kesaj perzierje i shtohet sheqer sa pasha e limonit dhe e qepes. Kavanozi i mbyllur lihet qe qetesi nje nate. Hahet nje luge kafeje çdo mengjes esell.

42- Nje limon pasi i hiqen berthamat, grihet dhe perzihet me 10 gram maja buke ose maja birre, lihet ne gote per 1-2 ore dhe hahet e gjithe perzierja ne mengjes. Kura zgjat 1-2 vjet.

43- Per 2-3 dite rresht hahet vetem oriz pa kripe qe zihet derisa behet si qull. Keto dite nuk duhet te konsumohet asnje ushqim tjeter.

44- Merren gjysme kilograme limona, grihen ne makine mishi dhe perzihen me gjysme kilograme sheqer dhe lihen ne kavanoz, duke e perzier 1 ose 2 here ne dite per 10 dite ne pasdite. Hahet esell nje luge gjelle çdo dite.

45- Merren 100 grame bishtaja te thata, groshe e re ose 100 grame fije anesore te bishtajes se groshes se fresket hidhen ne 1,5 liter uje dhe zihen derisa te mbese gjysma e volumit. Ena lihet e mbuluar derisa te ftohet, pastaj kullohet. Pihet nje luge gjelle 8-10 here gjate dites per 21 dite rresht. Pastaj mjekimi vazhdon me lengun e pergatitur si me siper, por me 60 grame bishtaja groshe per 3 jave resht dhe mjekimi i trete per 3 jave te tjera vazhdon me lengun e pergatitur me 20 grame bishtaja groshe si me siper, d.m.th sasia e bishtajes hidhet ne 1.5 liter uje, zihen sa te mbese 0,75 liter, kullohet dhe pihet njelloj.

46- Pese luge gjelle gjethe thata te coptuara hidhen ne nje liter uje te ftohte. Ena lihet mbuluar nje nate duke e perzier 2-3 here pastaj kullohet. Pihet gjysme gote ne mengjes dhe ne darke.

 
 

Per Sklerozen

Per sklerozen

13-    Fillimisht duhet marre keshilla mbi rregjimin ditor ne pergjithesi dhe ate ushqimor ne veçanti. Dieta, qe ne fillimin e shenjave te semundjes do te jete; ushqime te fresketa si perime, qumesht, vaj vegjetal, buke gruri ose thekre, peshk, kos etj. Nuk duhet te perdoret alkooli, duhani, kafeja, sheqeri, kripe, çaj kinez, piper e barera te tjere pikante. Pihet nje filxhan dy here ne dite. Kembet e duart ne mengjes e ne darke lahen me uje te ftohte dhe çdo dite behet gjimnastike ne ajer te paster.

14-    Çdo mengjes esell merret nje luge kafeje qumesht blete (zhele ruajal). Ne mengjese dhe ne darke pihet nje godi çaj i pergatitur si vijon; 5-8 gjethe shtogu te freskat ose te thata te grumbulluara kur bima eshte ne lulezim, hidhet ne dy gota uje dhe zihet 2-3 minuta pastaj lihet te ftohet, kullohet dhe pihet. Çaj i shtogut pergatitet e pihet çdo dite per 3 jave reshte. Pastaj pihet çaj kamomili i pergatitur si zakonisht nga 2 gota ne dite per tre jave resht.

15-     Tre luge gjelle te bimores se perbere nga pjese te barabarta te bimeve te mijefleteshit bishtkali hidhen ne nje liter uje dhe zihen per 2-3 minuta. Ena lihet e mbuluar ne qetesi per 3 minuta, pastaj kullohet. Pihet para buke nje godi tre here ne dite. Kura kryhet me intervale; 8 dite mjekimi; 8 dite pushim, 8 dite mjekim etje per 1-3 muaji rresht.

16-    Tre luge gjelle te bimores se perbere nga 4 luge gjelle mijefletesh, mana toke mali, frute e lule murrizi dhe 2 luge gjelle fara majdanozi hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar per 20-30 minuta e pastaj kullohet. Pihet nje filxhan tri here ne dite.

17-    Gjashte luge gjelle te bimores se perbere nga 50 gram lule murrizi thelpinj te qeruar e te coptuar te hurdhes, bishtkali dhe gjethe e dege te reja veshtulle, hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 2 ore pastaj kullohet. Pihet para ngrenies 2 filxhane 3 here ne dite. Kura vazhdon deri ne permiresimin e gjendjes.

18-    Nje kilogram mjalte perzihet ne nje kilogram thengjill bliri ne pranvere derisa te formohet mase e njetrajtshme. Nga kjo mase merret nje luge gjelle rrafsh dhe perzihet me nje filxhan çaj,i pergatitur me lule bliri, lule kamomili ose çaj mali. Kjo perzierje pihet tri here ne dite. Kura vazhdon derisa te mbarohet masa mjalte – thengjill. Mund te perseritet pas nje pushimi 4-6 muajsh.

19-    Gjashte luge gjelle te bimores se perbere nga 50 gram lule murrizi thelpinj te qeruar e te coptuar te hurdhes , bishtkali dhe gjethe e dege te reja veshtulle, hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 2 ore pastaj kullohet. Pihet para ngrenies 2 filxhane 3 here ne dite.

Kura vazhdon deri ne permiresimin e gjendjes. Ne semundjet e zemres

20-    Dy luge e gjysme gjelle bimores se perbere nga dy luge gjelle mustaqe mistri, gjethe meshtenke, qepe deti e thate e grimcuar dhe nj luge kafeje gjethe te thara te luletogesit hidhen ne nje liter uje dhe zihen per 2-3 minuta, Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta pastaj kullohet dhe lengu embelsohet me sheqer pihet nj filxhan dy here ne dite.

21-    Lengu i tre limoneve hidhet ne nje shishe dhe shtohet nje luge kafeje kripe e shtypur imet. Tundet derisa te shkumezoje dhe pihet nje luge gjelle çdo nj ore.

22-    Ne shishe nje litroshe hidhte gjethe e thare e grimcuar sefergjen deti sa te zere 1/3 e volumit te shishes dhe mbushet me vere te bardhe. Shishja e mbyllur lihet 24 ore ne nje vend te fresket. Pihet para buke nga nje filxhan 3 here ne dite.

23-    Tre luge gjelle te bimores se perbere nga 2 luge gjelle bar blete, levrore te thara te grimcuara portokalliavande e koper hidhen ne nje liter uje dhe lihen te zbuten per 8-12 ore pastaj zihen per 3-4 minuta. Ena lihet e mbuluar per 10-15 minuta pastaj kullohet. Pihet nje luge gjelle para gjumit. Gjate kesaj kure çdo mengjes dhe mbremje kembet e te semurit me atak te zemres vihen ne fillim per 10-15 minuta ne uje te ngrohte, ku eshte zier hime gruri pastaj vihen per 2-5 minuta ne uje te ftohte.

24-     Merren 4 luge gjelle te bimores se perbera nga 4 luge gjelle sefergjen deti dhe bar blete, dhe 2 luge gjelle trendafili, mbulohen me nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 40-50 minuta pastaj kullohet. Pihet nje filxhan 3 here ne dite.

25-    Ne rast ataku te forte pihet nje godi uje i sheqerosur i perzier me pak leng limoni nderkohe qe gjoksi laget me uje te ftohte.

26-    Gjashte luge gjelle te bimores se perbere nga 25 gram nenexhik bar blete dhe nga 10 gram lule kamomili koper mijefletesh murriz dhe rrenje dardhe te pastruara hidhet ne liter uje te porsavaluar dhe lihet mbyllur ne qetesi nje nate. Lengu i kulluar pihet gjate dites ne vend te ujit.

27-    Merren 4-5 luge gjelle kulumbrije hidhen ne nje liter raki rrushi e mire. Shishja e mbyllur lihet ne vend te ngrohte ne hije per 10 dite. Lengu i kulluar pihet nje filxhan 3-4 here ne dite.
28-     Merren 3 luge gjelle me fruta te thara e te grimcuara te trendafilit te eger, hidhen ne nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta pastaj kullohet. Lengut te perfituar i shtohet lengu i nje limoni dhe embelsohet me sheqer dhe mjalte. Pihet nje filxhan 2-3 here ne dite